جراح بینی

جوان سازی پوست

از دغدغه های مهم بشر امروزی ، پیدا کردن روشی برای زیبا تر شدن و جذاب شدن هست. لذا روش های جوان سازی پوست هر روزه در حال پیشرفت می باشد. در ادامه مقاله با دکتر شفیعی همراه باشید.

جوان سازی پوست

روش های جوانسازی پوست

متداول ترین روش های جوانسازی پوست عبارتند از :

استفاده از کرم ها و لوسیون ها برای جوان سازی پوست

در روند جوان سازی پوست ، مواد مختلفی مانند رتینوییدها ، ماتریکسیل ، ضد آفتاب ها ، اسید های میوه و کرم ها و لوسیون های ویتامین دار تاثیر دارند. این نوع کرم ها مانند آلفاهیدروکسی ، پوست را لایه برداری می کنند و به همین دلیل ، پوست در برابر نور خورشید بیشتر تحریک می شود. لذا حتما از کرم های ضد افتاب استفاده شود. کرم هایی مانند ماتریکسیل ، خاصیت کلاژن سازی دارند.

سایش پوست

دستگاهی مانند میکرودرم ابریژن ، روشی مانند کیسه کشیدن قدیمی برای جوان سازی پوست دارد. اینگونه که کریستال اکسید آلومینیوم با فشار روی پوست پاشیده می شود و سپس تحت مکش به وسیله ی همین دستگاه ، قرار می گیرد لذا پوست تحریک شده و شروع به کلاژن سازی می کند.

روش های شیمیایی موضعی

برای لایه برداری شیمیایی پوست ، از اسید های میوه و یا از تری کلرواستیک استفاده می شود. پس از آمدن لیزرهای مختلف استفاده از این روش کم شده است ؛ اما هنوز هم طرفدارانی دارد.

دارو های خوراکی

هم اکنون بعضی داروها در داروخانه ها عرضه می شوند ، که ادعای بهبود وضعیت پوست را دارند.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس ، یکی از روش های رایج برای جوان سازی پوست می باشد ، که در کل دنیا مطرح است. در این روش عضلات از راه تزریق فلج می شوند و نمی توانند ، به مدت 4 الی 6 ماه خطوط حرکات عضلانی را ایجاد کنند. تزریق بوتاکس را باید متخصص پوست و یا جراح فوق تخصص پلاستیک ، انجام دهد. در ضمن مواد تزریق شده بسیار اهمیت دارد.

تزریق ژل (فیلر)

به منظور پر کردن خطوط خنده و یا فرو رفتگی ها ، می توان از تزریق ژل استفاده نمود. ژل پاژ ، ژلی دائمی است که از جنس آکریلامید ، می باشد که در بعضی افراد عفونت پوستی را در پی دارد. لذا تزریق حتما باید توسط پزشک و به وسیله ژل استاندارد ، صورت گیرد.

تزریق چربی

تزریق چربی یکی از روش های بدون عارضه می باشد. در این روش از ران و باسن و یا … چربی بر می دارند و به صورت تزریق می کنند.

جوان سازی پوست

تزریق  پلاسمای غنی از پلاکت

در این روش از رشد پلاکتی سرم بیمار ، برای تحریک تولید کلاژن استفاده می کنند. از این روش می توان بعد از لیزر یا به صورت مخلوط  با تزریق چربی ، برای دوام چربی استفاده کرد.

لیزر

لیزر ها برای جوان سازی پوست به دو قسم می باشند:

لیزر های تهاجمی که موجب زخم می شوند و لیزر های غیر تهاجمی ، که زخم ایجاد نمی کنند.

برای جوان سازی لیزر دی اکسید کربن ، نتایج خیلی خوبی را به همراه خواهد داشت ؛ ولی زخم عمیقی ایجاد می کند که بیمار مجبوراست 7 تا 10 روز در خانه استراحت کند. اما اخیرا لیزر فراکشنال دی اکسید کربن ، بیشتر مورد قبول است و زخم های ایجاد شده ، در طول 4 یا 5 روز بهبود می یابند.

امواج رادیویی

با استفاده ازایجاد حرارت در زیر پوست ، پوست تحریک به تولید کلاژن می شود. جواب مطلوب گرفتن از این روش بسته به تکنیک و وقت گذاشتن فرد انجام دهنده دارد. این روش در بعضی افراد خیلی خوب جواب می دهد ؛ ولی در برخی تاثیر چندانی ندارد.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button