جراح بینی

عمل جراحی بینی

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی به منظور زیبا سازی و تغییر شکل بینی انجام می شود و حفظ عملکرد های طبیعی نیز در انجام این عمل مهم است. جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی زیبایی در کشورمان می باشد.

 

 

رینو به معنی بینی و پلاستی به معنای تغییر شکل دادن می باشد که در آن با در نظر گرفتن ملاحظاتی،اقدام به زیبا سازی بینی با انجام تکنیک های جراحی پلاستیک بینی و جراحی زیبایی بینی صورت می گیرد .

رینوپلاستی ترمیمی

از یکی از مشکلات جراحان پلاستیک می توان به نارضایتی برخی افراد بلافاصله پس از جراحی بینی اشاره کرد که خواهان ترمیم دوباره ی بینی می باشند.

لذا بایستی آگاه باشید که تا دو ماه بینی ورم زیادی دارد و از اندازه ی واقعی بزرگ تر می باشد و نباید به این زودی در مورد سایز آن قضاوت کرد اما در صورت نارضایتی فرد پس از گذشت دوماه از نتیجه جراحی بینی ، باید به این نکته توجه کند که عمل ترمیمی از نظر علمی تا یک سال صحیح نمی باشد زیرا احتمال بروز آسیبی غیر قابل جبران وجود دارد.

اقدامات قبل از عمل جراحی بینی

 1. قبل از انجام جراحی بینی می بایستی ناشتا باشید و از دو هفته قبل از کشیدن سیگار اجتناب کنید و از مصرف مسکن هایی چون آسپرین نیز خودداری نمایید.
 2. از 8 ساعت قبل عمل چیزی نخورید که معده کاملا خالی باشد .
 3. آزمایش های قبل از جراحی بینی نیز انجام شود و ممکن است از بینی سی تی اسکن گرفته شود.

عمل جراحی بینی

اقدامات بعد از عمل جراحی بینی

بعد از عمل بینی در صورت بروز هر گونه از علائم زیر به جراح بینی خود اطلاع دهید:

 • زمانی که بینی دچار خونریزی به صورت خون روشن و غیر خونابه ای می شود.
 • تکرار حالت تهوع و استفراغ
 • تب بالای 5/38 درجه
 • اسهال
 • گیجی
 • احساس درد شدید در قسمت بینی
 • تنگی تنفس
 • در صورتی که ضربان قلب بالا باشد و یا تنفس سریع باشد.
 • ایجاد جوش های ریز فراوان در بدن

نکاتی که بعد از عمل جراحی بینی می بایستی رعایت شود:

 1. تا یک هفته پس از عمل باید از دو یا چند بالشت برای بالاتر نگه داشتن سر از بدن استفاده نمایید.
 2. تا 72 ساعت از کمپرس آب سرد بر روی گونه ها و اسپلینت استفاده نمایید اما از فشار کمپرس بر روی اسپلینت خودداری کنید.تا دو سه روز میزان ورم بینی به بیشترین حد می رسد که نرمال می باشد.
 3. در صورت احساس درد هر 4 یا 6 ساعت از استامینوفن استفاده کنید.
 4. در صورت داشتن احساس نگرانی و یا اضطراب هر 8 ساعت از زاتاکس به مدت یک یا دو روز استفاده کنید و همراه با آن از قرص خواب آور دیگری استفاده نکنید.
 5. بعد از گذشت 4 ساعت از عمل بایداز غذا های آبکی و نرم استفاده کنید و در روز بعد می توانید از غذاهای نرم معمولی استفاده کنید ولی تا دو هفته از خوردن خوراکی هایی مانند سیب که به فعالیت زیاد فک نیاز دارند خودداری کنید.
 6. امکان خروج ترشحات خونابه ای به مدت 3 تا 4 روز وجود دارد که طبیعی می باشد . پانسمان زیر بینی را با استفاده از گاز استریل تعویض کنید . در صورت روشن بودن خون باید آن را جدی بگیرید . هر زمان که ترشحات قطع شد می توانید از پانسمان زیر بینی استفاده نکنید.

عمل جراحی بینی

نکاتی دیگر که بعد از عمل جراحی بینی می بایستی رعایت شود:

 • برای جلوگیری از خونریزی از فین کردن خودداری کنید و از عطسه کردن بپرهیزید اما در صورت اجباری بودن عطسه ، با دهان باز عطسه کنید.
 • در هفته ی اول که اسپلینت بر روی بینی قرار دارد برای شستن مو از سبک سالن های آرایشی استفاده کنید یا به عبارت دیگر فرد دیگری موهایتان را از پشت برایتان بشوید.
 • به منظور پاک کردن روی محل بخیه ها می توانید از گوش پاک کن آغشته به سرم شستشو استفاده نمایید.
 • تا 4 هفته مراقب باشید که هیچ گونه ضربه ای به بینی وارد نشود.
 • بعد از اتمام هفته ی سوم قادر خواهید بود فعالیت های ورزشی خود را مجددا شروع کنید.
 • به مدت 6 هفته از عینک استفاده نشود ولی استفاده ار لنز های تماسی مانعی ندارد.
 • تا 6 ماه در معرض آفتاب شدید قرار نگیرید.
 • اسپلینت روی بینی بعد از گذشت یک هفته برداشته می شود.

جراحی بینی استخوانی و گوشتی

در نتیجه ی نهایی عمل جراحی بینی ضخامت پوست مهم ترین شاخص می باشد.در صورت نازک بودن پوست بینی،  بینی دارای استخوان ها و غضروف های محکمی است که به این نوع بینی استخوانی گفته می شود.

در این بینی ها نتیجه ی عمل جراحی بینی زیباتر خواهد بود و بیماران نیز رضایت بیشتری خواهند داشت اما در صورت داشتن بینی با پوست ضخیم و استخوان ها و غضروف غیر محکم  به آن بینی گوشتی گفته می شود و نتیجه ی جراحی بینی نسبت به بینی استخوانی کمی ضعیف تر خواهد بود و میزان رضایت نیز کاهش می یابد.

حالت های ترکیبی نیز وجود دارند مانند بینی های دارای پوست ضخیم و همچنین غضروف های ضخیم و بینی های دارای پوست نازک و غضروف های نازک و… لذا هر میزان که غضروف های بینی محکم تر باشند و نیز پوست هم نازک تر باشد امکان رسیدن به نتیجه ی دلخواه و تغییرات مورد نظر بیشتر است.

عمل جراحی بینی

نکاتی درباره عمل جراحی بینی

تمامی متقاضیان پس از رینوپلاستی خواستار یک نتیجه فوق العاده هستند اما این امر به عواملی بستگی دارد .

برای کسب یک نتیجه رضایتمند در ابتدا ، بینی باید توسط یک جراح متخصص ، جراحی شود .

به همین دلیل باید یک جراح پلاستیک ماهر خوب و ماهر را انتخاب نماید .

جراحی بینی اگر مهارت بالایی داشته باشد به خوبی می داند کدام تکنیک برای کسب نتیجه بهتر ، ایده آل تر است و از همان تکنیک برای جراحی زیبایی بینی استفاده می کند .

همچنین میزان مهارت جراح بینی باعث می شود تا در طی رینوپلاستی ، آسیبی به بافت های داخلی بینی نرسد و بیمار پس از عمل جراحی زیبایی بینی ، هیچ گونه عارضه یا اختلالی در عملکرد بینی نداشته باشد .

 

 

مورد دیگری که در نتیجه رینوپلاستی را تحت تاثیر قرار می دهد ، نکات مراقبتی بعد از عمل بینی می باشد .

بیماران تا زمان تثبیت ساختار بینی ، باید به خوبی از بینی محافظت کنند و تمام توصیه های مراقبتی را جدی بگیرند. کسب یک نتیجه ایده آل نیازمند درک درست بیمار از عمل بینی می باشد .

بیمار باید در نظر داشته باشد که فرم بینی بستگی به ساختار بینی نیز دارد. به طور مثال اگر بیمار دارای بینی گوشتی است ، نباید نتیجه رینوپلاستی خود را با نتیجه رینوپلاستی استخوانی مقایسه کند.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button