جراح بینی

 پروتز سینه

این روزها خانم های بسیاری برای رسیدن به تناسب اندام جراحی های بسیاری انجام می دهند ، که یکی از این جراحی ها پروتز سینه می باشد. پروتز سـینه جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود و تصور افراد که فکر می کنند این عمل جراحی ، صرفا برای بزرگ کردن سینه است غلط است. زیرا  از این نوع از جراحی سینه می توان جهت اصلاح و برطرف کردن ایرادات و مشکلات سینه که امکان دارد مادرزادی باشد و همچنین ترمیم سینه از دست رفته نیز استفاده کرد.

پروتز سینه

موارد استفاده از پروتز سـینه

 • جهت بزرگ کردن سینه
 • اصلاح تفاوتی که بین سینه ها وجود دارد.
 • اصلاح ناهنجاری های مادرزادی
 • بازسازی سینه
 • اصلاح کاهش سایز سینه که بر اثر حاملگی و شیردهی یا کاهش وزن شدید اتفاق افتاده است.

سن مناسب برای جراحی پروتز سینه

برای انجام عمل پروتز سینه ، سن خاصی وجود ندارد ؛ اما بهتر این است که قبل از 22 سالگی این جراحی انجام نگیرد.

انواع پروتز سینه از لحاظ جنس

پوشش پروتزهای سینه از جنس سیلیکون است ؛ پروتزهای سینه بر اساس مواد تشکیل دهنده و پرکننده به دو نوع پروتز سینه سیلیکونی و پروتز سینه سالینی تقسیم می شوند.

پروتزهای سالینی

در گذشته درون پروتزهای سینه را با آب و نمک استریل یا به عبارتی سالین پر می کردند ؛ مزیتی که سالین داشت این بود که پزشک به راحتی می توانست آن را درون سینه انتقال دهد و درون آن را توسط مایع پر کند.

اما یکی از مشکلاتی که این نوع از پروتز داشت ، این بود که فرد به هنگام حرکت کردن متوجه تکان خوردن پروتز می شد و این اتفاق ، حس بدی را به وی القاء می کرد.

از دیگر مشکلات پروتزهای سالینی ، ترکیدن آن ها و نشت محتویات آن ها به خارج بود که در واقع جزو عیوب آن محسوب می شد.

پروتزهای سیلیکونی

پروتزهایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند ، حاوی ژل سیلیکون بوده و معایب پروتزهای سالینی را ندارند.

این نوع از پروتزهای با ژل سیلیکون که به طور طبیعی نیز در بدن انسان وجود دارد ، پر شده اند و در نتیجه ضرری برای بدن ندارند.

پروتز سینه

همچنین ناگفته نماند که این نوع از پروتزها در هنگام لمس ، بافتی شبیه به بافت سینه طبیعی دارند.

لازم به ذکر است که در قیاس با پروتزهای سالینی ؛ برای قرار دادن پروتزهای سیلیکونی در بافت سینه ، نیاز به ایجاد برش بزرگتری وجود دارد.

توجه داشته باشید که پروتزهای سیلیکونی ، در صورت پاره شدن که البته به ندرت رخ می دهد ؛ خالی نشده و در نتیجه محتویات آن در بدن فرد باقی می ماند.

به طور کلی افرادی که تحت جراحی پروتز سینه قرار می گیرند ، برای جلوگیری از بروز هر گونه اتفاق خاصی باید در فواصل زمانی منظم به جراح پلاستیک خود مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرند.

انواع پروتز بر اساس سایز

برای همه افراد از یک سایز پروتز استفاده نمی شود ؛ جراح پلاستیک با انجام بررسی های دقیق ، سایز مناسبی از پروتز که با بدن فرد بیشترین تناسب داشته باشد را بر می گزیند.

انواع پروتز سینه بر اساس مدل

پروتزها از نظر مدل دارای دو نوع هستند که عبارتند از :

 • پروتز گرد

این مدل از پروتزها در حالت نیم رخ و رخ متقارن بوده و شبیه به نیم کره هستند ، اگر مایل به داشتن سینه هایی با برجستگی و برآمدگی زیاد هستید پروتز سینه گرد انتخاب مناسبی برای شماست.

پروتز سينه گرد را با توجه به نوع برجستگی آن به پروتز با برجستگی خیلی زیاد ، پروتز با برجستگی زیاد و پروتز با برجستگی کم تقسیم می نمایند.

قرار گیری پروتز سينه گرد از سایر پروتز ها راحت تر بوده و چرخش آن ، ظاهر و فرم سینه را بدشکل نخواهد کرد.

پروتز سینه

 • پروتز قطره اشکی

یکی دیگر از انواع پروتز سينه ، پروتز سینه قطره اشکی می باشد به طوری که در قسمت پایینی ضخامت بیشتری نسبت به قسمت بالایی دارد.

لازم به ذکر است که پروتزهای قطره اشکی ، دارای ظاهر طبیعی تری نسبت به پروتزهای گرد می باشند.

محل قرار گرفتن پروتز سینه

 1. زیر غده : پروتز در زیر بافت سینه و بر روی عضله ی سینه ای بزرگ یا پکتورالیس قرار می گیرد.
 2. ساب فاسیال : پروتز در زیر بافت سینه و فاسیای عضله و روی عضله سینه ای بزرگ قرار می گیرد.
 3. رتروپکتورال نسبی : در این حالت پروتز در زیر عضله سینه ای بزرگ قرار می گیرد.
 4. دوگانه : پروتز در قسمت فوقانی زیر عضله سینه ای بزرگ قرار می گیرد.

انواع برش جراحی پروتز سینه

قبل از انجام جراحی پروتز سینه ؛ در جلسه مشاوره با بیمار در مورد این که برش ها در کجا ایجاد می شود و انواع پروتز سينه و انواع سايز پروتز سينه صحبت خواهد شد و نوع و اندازه و محل آن ها با توجه به نظر فرد و جراح فوق تخصص پلاستیک مشخص می گردد.

برای وارد کردن پروتز به بدن ؛ برش های لازم در یکی از نواحی ناف ،  زیر بغل ، دور هاله سینه و زیر خط پستان ایجاد خواهد شد که بهترین روش ایجاد برش در چین زیر سینه می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 • در صورت جایگذاری پروتز به روی عضله ، بیمار در همان روز مرخص شده و در صورتی که پروتز ، زیر عضله قرار داده شده باشد ؛ فرد باید یک شب برای کنترل درد بستری گردد.
 • توصیه هایی از قبیل چگونگی مراقبت از سینه ها ، چگونگی رسیدگی به زخم های حاصل از جراحی سینه و مواردی از این قبیل ؛ قبل از ترخیص به بیمار داده شده و برای جلوگیری از ایجاد عفونت و همچنین التیام درد نیز داروهایی برای او تجویز می گردد.
 • جراح سینه ، موعد ویزیت بعدی را برای بیمار مشخص می نماید.
 • پس از ترخیص و در روز بعد از عمل جراحی سینه ؛ امکان دارد که بیمار بر اثر داروی بیهوشی احساس گیجی و سنگینی کرده و دچار حالت تهوع شود ، به همین دلیل بهتر است در روز اول حتما فردی در کنار شما حضور داشته باشد.
 • به منظور کاهش احتمال به وجود آمدن لخته و کاهش تورم در پاهای خود بهتر است که در روز بعد از جراحی پروتز سینه ، هرچه سریع تر در منزل شروع به راه رفتن کنید.

پروتز سینه

سایر مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

 1. افراد باید داروهایی که توسط جراح پروتز سینه برای کاهش درد ، تجویز شده را مرتبا و طبق دستور به مصرف برسانند.
 2. افرادی پس از این عمل جراحی باید از مصرف آسپرین و داروهای مشابه آن ، مگر با هماهنگی جراح پروتز سینه خودداری نمایند.
 3. افراد به منظور کاهش احتمال جمع شدن مایع و کم شدن تورم ، باید حداقل به میزان 2 هفته از میزان نمک مصرفی خود بکاهند.
 4. آناناس به دلیل دارا بودن ماده بروملین و ویتامین ث ، تاثیر زیادی در برطرف کردن سریع کبودی و تورم دارد ؛ لذا توصیه می شود بعد از جراحی پروتز سینه حتما از این میوه استفاده نمایید.
 5. استفاده از سوتین طبی بعد از عمل پروتز سینه ، باعث سرعت بخشیدن به روند ترمیم سینه ، ثابت شدن حرکات سینه ، کم شدن درد و همچنین ایجاد احساس راحتی در بیمار می شود. ( مدت زمان پوشیدن سوتین طبی را جراح معالج معین خواهند نمود )

آیا احتمال نشت مواد پروتز به داخل شیر مادر وجود دارد ؟

خیر ؛ به هیچ عنوان امکان نشت مواد پروتز به داخل شیر مادر وجود ندارد.

آیا پروتز سينه موجب بروز سرطان می شود ؟

خیر ؛ بررسی ها نشان داده که کارگذاری پروتز سينه ارتباطی به ایجاد سرطان سینه نخواهد داشت.

آیا جراحی سینه مانع از شیردهی می شود ؟

خیر ، پس از پروتز سينه هیچ مانعی برای شیردهی به فرزند وجود ندارد ؛ اما به منظور پیشگیری از بروز مشکل در شیردهی توصیه می شود پروتز ها در قسمت تحتانی دیواره عضلانی قفسه سينه قرار داده شوند.

آیا انجام پروتز سينه عوارض خاصی در پی خواهد داشت ؟

در صورتی که جراحی به درستی انجام شود ، عوارضی در پی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که این موضوع تا حد زیادی به مهارت جراح نیز بستگی دارد.

به طور کلی در موارد نادر و در صورت انتخاب نادرست جراح پلاستیک و همچنین عدم رعایت مراقبت های پس از عمل ، ممکن است بیمار با عوارض زیر مواجه گردد :

 • عفونت
 • جا به جایی پروتز
 • پارگی یا نشت پروتز
 • تشکیل کپسول سفت به دور سینه

هزينه جراحی پروتز سينه

برای احتساب هزینه این عمل جراحی ، فرد باید مورد بررسی واقع گردد ؛ لذا در این جا باید اشاره داشت که قبل از معاینه بیمار نمی توان قیمت دقیق جراحی پروتز سینه را تعیین نمود.

نظرات بسته شده است.

Call Now Button